ZOPÁR ZAUJÍMAVOSTI ZO SVETA VÔNÍ

Prečo sa výber vône líši od človeka k človeku

 

Ak ste niekedy použili parfém na inej osobe a potom na sebe a boli ste zmätení rozdielom vôní, neboli ste sami. Existuje vedecké vysvetlenie prečo sa parfém takto správa. Aj keď môže obsahovať rovnaké zložky, individuálne telové chemické zloženie nositeľa môže silne ovplyvniť ako parfém reaguje v styku s pokožkou. Na to ako sa chová môže mať vplyv veľa faktorov.
Jedným z nich sú napríklad hormóny. Vôňa sa môže líšiť počas používania aj v rôznych časových intervaloch v priebehu mesiaca. Prípadne dodržiavanie rôznych diét či jedenie výrazných, korenistých jedál mení silu a pôsobenie parfému.

magazín

 

 Pôsobenie vône na mozog

 
Naša čuchová citlivosť je úzko spojená s limbickým systémom. A keďže sú tieto systémy spojené s náladou, pamäťou a emóciami, skúsenosť s vôňou môže byť veľmi rozmanitá a intenzívna pretože je osobná.

Spolu zo spomienkami a pocitmi nám môžu prirodzené  a umelé vône podvedome pomôcť sa rozhodnúť kto sa nám páči aj koho milujeme. Môže tiež prispieť k nášmu zdraviu a ovplyvniť naše správanie.
Mentolová vôňa napríklad podporuje aktivitu mozgu a vysiela do tela signály aby sa začalo pohybovať. Naopak levanduľová vôňa tlmí srdcovú činnosť preto sa používa ako prirodzený relaxant.
Voňavý svet parfémov dokáže byť skutočne veľmi individuálny a pestrý.

medicína

 
Osobné skúsenosti s vôňami

 

Reakcia na akúkoľvek vôňu môže byť hlboko osobnou skúsenosťou, riadenou preferenciou a ovplyvnená aj spomienkami.
Napríklad ľudia, ktorí majú pekné zážitky z detstva a pečenia koláčikov s blízkymi môžu reagovať pozitívne na parfémy s podtónmi škorice a vanilky.
Na druhej strane človek, ktorý má astmu môže mať problém s tabakovými vôňami pretože mu pripomínajú ťažkosti s dýchaním alebo dusením sa.

Nedávne výskumy zistili, že na uprednostňovanie určitých vôní má vplyv aj naša genetika. Preto ak kupujete parfémy pre blízkych nie je vždy od veci zistiť, ktorím vôňam dávajú prednosť.

olejíček

 
Ako vybrať ten správny parfém

 

Pri skúšaní sa vyhnite papierovým pásikom a aplikujte parfém priamo na pokožku aby ste zistili ako sa vôňa rozvinie.

Pri kúpe pre blízkych zistite aké sú ich obľúbené parfémy, prečítajte si ich zloženie a potom vyberajte podľa toho aby sa čo najviac zhodovali.

Parfém, ktorý bude obsahovať zhodné zložky by mal sadnúť najlepšie. 

ZOPÁR ZAUJÍMAVOSTI ZO SVETA VÔNÍ
Ohodnoťte příspěvek