Vyššie platy a zdražovanie


Aj tento rok bude výnimočný pre všetkých  zamestnancov na Slovensku. ale na druhej strane si aj trochu priplatíte pretože sa bude rapídne  zdražovať .

pokladna
 
»         Ekonomika stále rastie a bude sa to obracať nájme na platoch zamestnancov. Hodnota HDP porastie na 4 percentá a bude rýchlejšia o jedno percento .  V praxi to ale znamená že sa nezamestnanosť sa  zníži a  platy pôjdy smerom na hor čím sa zvýšila aj minimálna mzda z 435 eur  na 480 eur pričom by mala byť hodinová mzda okolo 2,75 eur. V roku 2013 bola minimálna mzda 338 eur a do roku 2018 sa zvýšila o 142 eur a pôjde stále vyššie až na hodnotu 550 eur , niekedy v roku 2020 .

měna
 
»         Ale zo zvyšovaním prichádza aj rapídne  zdražovanie . Za potraviny a služby si priplatíme  o 6 percent viac . Taktiež na hor pôjdu ceny na hor za ropu , čiže budeme platiť za pohone látky viac ako v minulom roku. A to nie je všetko. Možno sa budú zdražovať aj dane za cigarety a alkohol či iné služby . Tak či tak všetko má svoje plus aj mínus . Zo zvýšením platom prichádza aj zdražovanie a podľa môjho názoru si myslím že sa  budeme podobať naši susedom teda Rakúsku , ale s tým rozdielom že platy síce pôjdu hore ale potraviny a všetko ostatné bude dva až tri krát drahšie.

kalkulace
 
»         Na záver ešte dodám že platy v tomto roku ešte porastu o necelých 2,8 percenta. Čo si myslím že konečne sa Slovensko pohlo a konečne môžeme povedať že sa  budeme mať dobre , alebo nie ? Všetko však závisí od zamestnávateľov , či si budú môcť dovoliť dať minimálnu mzdu a niečo z nadčasov a príplatkov pre zamestnancov. To môže byť ale problém a malé podniky si príplatky či nadčasy nemôže dovoliť. Takže neostáva nič iné , len pracovať za minimálnu mzdu alebo sa môžete dohodnúť zo svoji zamestnávateľom.  Takéto zdražovanie máme aj vďaka novým výrobným závodom ktoré posunuli ekonomiku vyššie.