Veľkolepý solárny projekt Saudskej Arábie za 200 miliárd sa nekoná

Najväčší producent ropy, Saudská Arábia, by sa realizáciou tohto projektu stala najvýznamnejším členom v biznise so solárnou energiou v objeme až 200 gigawatov, a to je trikrát vyššie množstvo ako je denná spotreba tejto krajiny.

větrné mlýny
 
Vysoké cieleVýkonný riaditeľ SoftBank Masayoshi Son a korunný princ Mohammed bin Salman vyšli s týmto plánom na svetlo sveta ešte v marci v New Yorku, no poradca saudskej vlády a úradníci teraz prišli s vyjadrením, že na tomto projekte sa aktívne nepracuje, ale saudské kráľovstvo chystá praktickejšiu a širšiu stratégiu s podporou obnoviteľnej energie, čo sa chystá oznámiť už koncom októbra, keď sa bude konať investičná konferencia v Rijáde. Týmto oznámením vysvetlia ciele kráľovstva, ktoré si kladie v oblasti obnoviteľných energií. Toto je jeden z významnejších projektov, ktorých realizáciu po následných konzultáciách Saudská Arábia prehodnotila. Ešte v roku 2016 Rijád vyhlásil, že za vstup Saudi Arabian Oil Co. na burzu získa 100 miliárd dolárov. Toto rozhodnutie však odložili na neskôr.
 
Spoločný fond: Fond štátneho bohatstva vo Veľkej Británii a SoftBank spoločne založili Vision Fund so sumou 100 miliárd dolárov a tieto investície boli nasmerované na investovanie do nových globálnych spoločností a technológií. V tomto roku získal solárny projekt z Vision Fund v prvej fáze 1 miliardu dolárov, ale o tom, či saudský projekt podporil finančnou hotovosťou, Vision Fund neposkytol žiadne informácie.

Zabudnutý projekt: Predstavitelia energetiky zo Saudskej Arábie stále nerozhodli o podstatných problémoch tohto solárneho projektu, hlavne čo sa týka štruktúry rozvoja, pozemkov alebo možnosti získania štátnych dotácií. Všetci však tajne dúfajú, že táto myšlienka upadne do zabudnutia, pretože kvôli príchodu  nových technológií by v budúcnosti mohla stavba tejto mega kapacity, vybudovanej v Saudskej Arábii, zhltnúť príliš veľa a náklady na ďalší vývoj by boli neúmerne vysoké.

Ďalšie ambície: Tento projekt s cieľom 200 gigawattov do roka 2030 bol považovaný ako potenciálna ambícia a voľná dohoda a nie záväzok na generovanie tejto kapacity. Doriešená nie je ani otázka možnosti vývozu vytvorenej kapacity do ostatných krajín. V októbri by mal byť predstavený projekt, to ale SoftBank nebráni, aby sa mohol v budúcnosti zapojiť do ďalších projektov so solárnou energiou, no je pravdepodobné, že už to nebude 200 gigawattový megaprojekt.

saudská arábie
 
Skrížené plány: Saudská Arábia je krajina s množstvom slnečného svitu a rozsiahlymi pustatinami, a tak sa snažila prejsť z producenta ropy na výrobcu solárnej energie, ale plány im skrížili logistické prekážky a vysoké náklady. Dnes už na výrobu solárnej energie nemá takmer žiadne kapacity, a tak vyrába elektrinu spaľovaním nafty, plynu a ropy.