Sledujte ma, aby som sa nestratil

Aplikácia pre mobilné zariadenia s názvom Google Mapy, podľa štatistík patrí medzi päť najrozšírenejších aplikácií po celom svete.
Funguje na spôsob, kedy mobil odovzdáva informácie o našej polohe pomocou zabudovanej GPS, ktorou dnes moderné mobilné zariadenia zvyčajne disponujú. Takýmto štýlom má aplikácia informácie o našej polohe a je schopná presnejšie nás navigovať.

mapička

No aj v prípade, ak sa lokalizácia nedá zistit pomocou GPS, aplikácia Vás nájde pomocou mobilných vysielačov, sietí Wi- fi a Bluetooth.
Je pravda, že Google má týmto spôsobom informácie o našej polohe skoro zakaždým a môžeme sa cítiť sledovaní. Pravdou je aj fakt, že na základe tejto aplikácie sa zaznamenávajú trasy, ktorými ľudia zvyčajne chodia pomenšie, pravdepodobne i pešou chôdzou a týmto pádom Google dáva tipy investorom na reklamné priestory. Pešou chôdzou alebo pomalším tempom si predsa stihneme všimnúť viac vecí a teda i reklamy, billboardy,…

android

Teraz trošku odbočim od témy aplikácia a to fungovanie komercie vysvetlím na mojom vlastnom okolí. Bývam nedaľeko slovenského mesta Hlohovec. Cestný most do Hlohovca je už dlhé roky známy dlhými zápchami áut, ktoré sú tu skoro na dennom poriadku a nik, kto cestuje autom či autobusom na ten smer, sa im nevyhne. Nie je tomu ani týždeň, čo sa tam kvôli tejto veci uskutočnil protest. A teraz k veci.

navigace

Viete, kde je v mojom okolí najviac billboardov, pútačov, reklám a dokonca obchodov? Presne v úseku, kde je spomínaná pravidelná zácpa a na presne tom istom úseku, kde sa nedávno uskutočnil spomínaný protest. Je to len náhoda?
Vráťme sa však ku spomínanej aplikácii a logickému následku, že je naša poloha sledovaná. Možno Vás to naštve a znepokojí, no faktom zostáva, že určite ste jedným z mnoha užívateľov, ktorí automaticky odklikli súhlas na používanie tejto aplikácie. V súhlase bola spomenutá i zmienka o sledovaní Vašej polohy, ktorú môže Google využiť vo svoj prospech.