Prezimovane rastlín a stromov


»        Stromčekové ruže
sú prekrásnou ozdobou každej záhrady. No v zime prichádza problém. Všetci ktorý pestujú vo svojej záhrade ruže si nevedia radi z prezimovaním ruží.
Najlepší a najúčinnejším spôsobom prezimovaním ruží je aj že obalíte korunku ruže. Najlepší čas kedy ruže zazimiť je vtedy keď  padne prvý mráz alebo klesne teplota pod nulu.
jablečný sad

Ruže najskôr očistite teda odstránite kvety , zvyšky listov prípadne staré výhonky. Nikdy nerobte hlboký rez do rastliny. V tomto prípade by stratila všetky živiny a nemala by rastlina žiadny proces hojenia. Na zazimovanie použité Jutové alebo papierové vrecia , nikdy nepoužívajte plastové , mohlo by im to uškodiť. Zabaľte jednotlivé korunky . Vnútro vysypte suchými pilinami , listami alebo slamou. Na ochranu korenie môžete nasypať suché lístie a zaťažiť hlinou. Ruže môžete ešte zaliať ale ich neprehnojíte.
 bylinky v kyblíčku
»        Ovocné stromy
Tento istý spôsob ako pri stromčekových ruží platí aj pri ovocných stromčekov. Ak máte v záhrade malé stromčeky jednoducho ich vykopte zo záhrady a pripravte ich na prezimovanie. Pred tým ako ich začnete baliť , ešte pred tým ich odlisnite, skontrolujte korene či sa na nich nenachádza nádory a až potom ich zabaľte do papiera ktorý bude vystlaný listín či mäkkou látkou . Korene Môžete tiež zabaliť do papiera a ak máte stromček pripravený na prezimovanie môžete ich uskladniť v chladnejšom prostredí napríklad pivnici. Nezabudnite pravidelne zavlažovať korene aby Vám do jari nevyschli.  Veľké stromy Nemusíte ho polievať keďže potrebne živiny ktoré potrebuje na prezimovanie berie zo zeme. 
 
»        Okrasné rastliny
Ak máte rastliny na parapete alebo v záhrade v špeciálnych nádobách , stačí ak ich uskladnite v pivnice a pravidelne ich budete zalievať.
 
»        Úroda na jar
Ak sa správne postaráte o rastlinky v zime ,odvďačia sa Vám hojnou úrodou na jar. Dobra starostlivosť v zime môže mať vplyv na bohatú okrasnú ale aj chutnú úrodu vo vašej záhradke.