Moderné stavby majú fantastické vlastnosti vďaka PIR a PUR panelom

Moderný spôsob stavania v súčasnosti umožňujú sendvičové panely https://www.taloa.sk/produkty/sendvicove-panely/ , ktorých je na trhu niekoľko druhov. Najčastejšie sa používajú PIR a PUR panely, ktorých tepelno-izolačné vlastnosti vyhovujú súčasným normám. Hrúbka panelov, ich skladba, druh použitých materiálov a tiež typ výplne majú vplyv na cenu týchto výrobkov.

Moderná stavba z moderných materiálov

PIR panely sú využívané asi najčastejšie, patria totiž k tomu najmodernejšiemu v oblasti stavebných materiálov, čo je momentálne na trhu. Vyznačujú sa vysokým tepelným odporom a zároveň minimálnou hrúbkou izolácie, a to je možné využiť pri sendvičových konštrukciách s nutnosťou ušetriť ich výslednú hrúbku. PIR panely sa vyrábajú v širokej škále hrúbok, a tie dokážu uspokojiť požiadavky na stavebno-fyzikálne vlastnosti materiálov. Ich základ tvorí polyisokyanurátové jadro, ktoré zabezpečuje panelom vysokú izolačnú schopnosť, ale aj primeranú cenu. Najbežnejšie hrúbky panelov sú 30,40 a 100mm, ide o hrúbku jadra a montovať ich je možné do horizontálnych, ale aj vertikálnych konštrukcií, železobetónových, drevených a tiež oceľových. Oplášťujú sa nimi exteriérové steny, interiéry, či stropy a cena závisí od všetkých spomínaných parametrov.

PUR panely je názov pre predchodcov PIR panelov. Ich skladba pozostáva z molekúl s uretánovými väzbami a freón, ktoré mu takisto zabezpečujú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti, je odolný voči vode a mnohým chemickým látkam a takisto voči škodcom. PUR panely sú vhodné na zateplenie stropov, striech, fasád, ale aj deliacich priečok a podobne.

Najnovšie spôsoby úpravy fasády

Ako každý segment aj sendvičové panely prešli od svojho vzniku prerodom a mnohými inováciami, aby vyhovovali požiadavkám všetkých zákazníkov a rozličným odvetviam, kde budú použité. Ich výhodou je rýchla a jednoduchá montáž, fantastické vlastnosti a všestranné použitie na rôznorodé stavby. V súčasnosti už majú zákazníci k dispozícii najrozličnejšie typy panelov čo sa týka farebných povrchových úprav, hrúbok či typov výplní. Súčasnosť praje PIR panelom alebo panelom s minerálnej vlny, ktorých farebné odtiene môžu byť metalické, matné či štandardné.