Kedy učiť dieťa doma?


Každý z nás pozná ten základný mód vzdelávania na Slovensku. Jednoducho v šiestich rokoch nastúpite do školy a prinajlepšom sa tento stereotyp opakuje niekoľko rokov. Takýto princíp uplatňujete aj na svojich deťoch a práve preto sa im snažíte vštepiť to, že škola je tá najdôležitejšia inštitúcia v ich živote a že skutočne nie je nič dôležitejšie, ako ona. Je to pochopiteľné, no zároveň im musíte do hlávok vtlačiť aj to, že niektoré veci sa v škole proste nenaučia a že napriek tomu, že sa tešíte, že sa dobre učí, známky skutočne nie sú všetko. Aj keď je na Slovensku zaužívaný postup, čo sa týka vzdelávania a to teda základná škola, stredná škola a vysoká škola, v niektorých krajinách častejšie nájdete ľudí, ktorí chcú svoje dieťa vychovávať doma.

tabule

Na tento fakt existuje veľmi veľké množstvo argumentov, prečo by to tak malo a na druhej strane, prečo by to tak nemalo byť. Pre nás, ako pre Slovákov je to skutočne niečo nepredstaviteľné. Veď je to škola. Je to celé naše detstvo, ako vôbec niekto môže existovať s tým, že bude svoje dieťa učiť doma? Veľmi jednoducho. Dieťa môžete vzdelávať doma z rôznych dôvodov. Najzávažnejší je samozrejme vtedy, keď má dieťa nejaké zdravotné problémy a vy ho nechcete alebo nemôžete nechať v špeciálnej škole.

ilustrace

Možno má však vaše dieťa nejaké psychické problémy a z nejakého dôvodu preto nemôže byť v kolektíve. Aj to sa môže stať a verte nám, že to skutočne nie je ľahké. V zahraničí rodičia svoje deti učia doma naozaj kedykoľvek, samozrejme, na to musia mať rôzne potvrdenia a certifikáty, no je to skutočne bežnejšie ako na Slovensku. V každom prípade by ste mali zvážiť aj riziká, kedy dieťa jednoducho nebude vedieť vychádzať so svojimi rovesníkmi. Kolektív je dôležitý pre každého človeka a pre dieťa určite obzvlášť áno. Takže si tento krok poriadne premyslite a poraďte sa s nejakým odborníkom.