Čo si môžeme dovoliť?


Túto otázku si kladú mnohé mladé rodiny, v ktorých maminy sa po skončení materskej dovolenky rozhodli zostať doma s deťmi do troch rokov na dovolenke rodičovskej. Ak by sme chceli zavtipkovať, mohli by sme tvrdiť, že slovo dovolenka je odvodené od slova „dovoliť si“.  Ale nie je dovolenka ako dovolenka.  Čo si taká rodina s malý dieťaťom môže dovoliť z povedzme si smiešnej sumy, ktorú matka dostane ako rodičovský príspevok? Niekomu by sa to mohlo zdať ako pomsta mame za to, že nešla od polročného dieťaťa naspäť do práce, pretože presne k tomu sú mamy nútené. Ak by mali vyžiť z tohto príspevku, určite by deti nesmeli jesť okrem chleba s mliekom nič iné a to nehovoríme o potrebných hygienických potrebách ako sú plienky či nebodaj o lekárskej starostlivosti. Mamy sa cítia nedocenené a ukrivdené a majú pravdu. Samozrejme, nejde o to, že by chceli mať zaplatenú všetku tú prácu v domácnosti a okolo detí, ktorá sa berie ako samozrejmosť a niektorí si možno myslia, že všetky veci sa upracú, operú a ožehlia samy od seba…Ide tu o skutočný problém, ktorý núti mamičky odchádzať od detí do práce. Od detí, ktoré sú ešte skutočne na ne odkázané. Sú ale aj iné možnosti.
 
Práca z domu
Ak sa teda maminy rozhodnú zostať doma so svojimi ratolesťami a chcú si privyrobiť a prispieť tak do rodinného rozpočtu, hľadajú možnosti práce z domu. Internetové portály a inzercie sú preplnené rôznymi ponukami, ktoré sú častokrát ale len chytákmi, ktoré chcú oklamať či nebodaj okradnúť ženy, ktoré zúfalo hľadajú prácu. Preto si na takéto ponuky treba dávať pozor, dôkladne si vybrať a nedať sa oklamať. Ak je ale mamička šikovná a zručná, môže svoju šikovnosť premeniť na peniažky. Predajom svojich vlastných výrobkov sa tiež dá pekne privyrobiť.

rodina
 
Krátkodobé a jednoduché brigády mimo domu
Ak sa dá časový harmonogram rodičov upraviť tak, aby sa v starostlivosti o deti striedali, môže aj žena brigádovať a privyrobiť si rôznymi spôsobmi ako sú napríklad upratovanie, roznášanie letákov či novín a rôzne práce a činnosti, ktoré jej budú umožnené na kratší  a pre ňu vhodný čas.

počítač
 
Rodinné financie často jednoducho nepustia. Pokiaľ teda mamina na rodičovskej dovolenke potrebuje zarobiť istý finančný obnos, je to možné. Nikdy to síce nebude suma, ktorá nahradí plnohodnotný plat, ale každé euro do domácnosti sa predsa ráta.