Bitcoin, dočasný ošiaľ alebo skutočne výhodná investícia?


Kryptomeny, bitcoin, blockchain, altcoin, to sú termíny, ktoré boli eštelen pred pár rokmi pre mnohých ľudí jednou veľkou neznámou, no dnes sa s nimi začíname stretávať  pravidelne na každom kroku, predovšetkým ak používame internet. Ale stále akosi presne nevieme, či ide len o akýsi dočasný ošiaľ, alebo či kryptomeny ako bitcoin budú stabilnou a serióznou menou. Jedno je však isté, tento trend stúpa, mladí ľudía začínajú do tejto meny investovať a dokonca i niektoré známejšie firmy či spoločnosti začínajú túto kryptomenu považovať za platidlo.
Veď usúďte sami, pozrime sa na jeho kurz v porovnaní na americké doláre /USD/ za posledné tri roky.

bitcon

•         Apríl 2015 = 250 USD
•         Apríl 2016 = 430 USD
•         Apríl 2017 = 1 200 USD
•         Marec 2018 = 7 000 USD

Vidíme, že podľa štatistiky tento priam brutálne rastie a to rýchlym tempom. Teda vlastniť bitcoiny s pocitom, že majú takúto hodnotu musí byť určite dobrý pocit. Ale na druhej strame vidíme, že dosť ľudí z mocných a vplyvných kruhov tejto mene nefandí a formou médií sa snažia pred investíciami do tejto meny jedine varovať. Ale pravdupovediac, sám neviem kde je pravda. Ide o závisť, že nad touto menou nemá kontrolu centrálna banka, alebo nám skutočne hrozí slepá investícia? Vôbec netuším, alebo skôr by som povedal, že možno je určitá pravda na obidvoch stranách.  Skúsme sa na to pozrieť tak jednoduchšie, skrátka reálne a z dnešného pohľadu.

investice

Bitcoin má lákavo vysoký kurz a je o ňom počuť čoraz viac. Navyše je zaujímavé všimnúť si, ako o neho javia záujem i známe spoločnosti či firmy i keď  si myslím, že ich je zatiaľ málo a vlastne táto mena nie je zatiaľ stanovená ako bežné európske platidlo. Teraz sme v stave, kedy už s touto menou môžeme obchodovať, ale platiť s ňou môžeme iba pár spoločnostiam či firmám, ktoré bitcoin ako platidlo akceptujú, alebo určité našetrené bitcoiny môžeme predať, pokiaľ majú vysoký kurz. Vyzerá to ale tak, že k akceptovaniu tejto kryptomeny sa časom pridá ešte viac záujemcov v podobe niektorých obchodov, služieb, alebo i samotných užívateľov.