Altánok verzus pergola

Majitelia rodinných domov isto neraz uvažujú nad altánkom, alebo pergolou. Obe menšie stavby majú svoje klady, ale aj zápory. Čo skôr využijete a čo sa vám viac hodí môžete zistiť teraz.

altáne.jpg

Altánok
Altánok je samostatne stojaca stavba, ktorú môžete umiestniť kdekoľvek na svojom pozemku. Ide o zastrešenú budovu, ktorá má polootvorené okná a vy tak máte perfektný výhľad na všetky strany. Zároveň ste chránený pred dažďom, slnkom a aj vetrom. Altánok môže mať steny úplne otvorené a tvoria ho len stĺpy ukotvené v zemi a strecha.
Vyrába sa z rôznych materiálov a v rôznych tvaroch, najčastejšie ale ľudia dávajú prednosť dreveným altánkom.  Tie si môžete postaviť na pevných betónových základoch, ale sú aj typy, ktoré môžete postaviť a voľne postaviť kdekoľvek v záhrade na trávnik. Nezabudnite ho aj zariadiť – stôl, lavičky, lehátko,…
Altánky slúžia na oddych, poskytujú dostatok súkromia a zároveň sú vhodným dekoračným prvkom na vašom pozemku.

pergola.jpg

Pergola
Pergola na rozdiel od predchádzajúcej stavby je spojená s rodinným domom, je jeho súčasťou. Nejde o samostatne stojacu budovu. Konštrukciu tejto stavby tvoria stĺpy upevnené v zemi a strešná konštrukcia. Strecha môže byť pevná zakrytá, otvorená, alebo si môžete vybrať typ, kedy si strechu odkryjete, či zakryjete kedy sa vám zachce.
Výhodou pergoly je možnosť rozšíriť obytnú plochu domu. Ak ju zasklíte získate zimnú záhradu. Môžete ňou zastrešiť terasu a slúži na prirodzené prepojenie záhrady s domom.
Ak si chcete oddýchnuť a užiť si súkromie  pergola vám v tom veľmi nepomôže. Je súčasťou domu a pri relaxe vás bude rušiť všetko čo sa bude diať dnu.
Veľkou výhodou oboch stavieb je, že nie je potrebné pri nich vybavovať stavebné povolenie. Ide o drobné stavby, ktoré nepresahujú zákonom stanovené hranice (plocha do 25m2 a výška do 5m).Stačí ak na príslušnom úrade stavbu len ohlásite.