Ako je na tom železničná doprava na Slovenku

Vlaky boli kedysi výborným prostriedkom dopravy, ktorá dnes už nabrala iný spád. Vlaky sú sprístupnené zadarmo pre všetkých žiakov a študentov, ktorý vyplnili krátke tlačivo potvrdené príslušnou školou. Mladí žiaci odkázaní na dopravu sa tomu tešia, pretože nemusia míňať peniaze na dopravu a môžu si tak dovoliť kúpu iných vecí, čo ich robí šťastnejšími. Študenti sa udelenému privilégiu taktiež potešia a využijú ušetrené peniaze na nákup jedla alebo učebných pomôcok. Cestovaniu zadarmo sa však neteší len mladá populácia, ale aj dôchodcovia, ktorí ju využívajú doslova naplno. Sú zakúpené aj novšie vozne, čo má spríjemniť dlhé cesty a ponúknuť tak väčší komfort cestujúcich. Jediné pozitívum cestovania prostredníctvom vlakov teda je, že sú zadarmo a existujú už aj novšie typy.

železnice

 Čo robí vlakovú dopravu neobľúbenú ?
Zoberme si to pekne po poriadku. Boli spomenuté tri vekové kategórie ľudí, ktorí majú právo cestovať bez poplatkov – žiaci, študenti vysokých škôl a dôchodcovia. Dáva teda logiku, že každý bude chcieť cestovať radšej zadarmo než za peniaze. A tu nastáva problém číslo jeden – už je vyčerpaná obsadenosť a ak potrebujete cestovať, lístok si musíte zaplatiť nehľadiac na to, že ho máte mať vlastne zadarmo. Ak sa kapacita voľných miest vo vlaku naplní, nemôžete cestovať zadarmo. Ak nakupujete cez internet, zobrazí sa vám kolónka s názvom vyčerpaný kontingent, čo značí nutnosť zakúpenia lístka.

cestování

Lístok je teda nutné dopredu si zaobstarať, či už prostredníctvom internetu, sms alebo osobne na železničnej stanici. Ďalším problémom je miesto vo vlaku. Keďže cestuje mnoho ľudí vďaka možnosti ísť zadarmo, vlaky bývajú preplnené najmä študentmi a dôchodcami. Je to nepríjemné aj z pohľadu starého človeka, ktorý nevydrží stáť dlhú dobu na nohách, ale aj z pohľadu študenta, ktorý by mal pustiť starších na miesto a odstáť si napríklad cestu dlhú od Bratislavy do Košíc. Stáva sa to našťastie najviac pri takýchto dlhších trasách, ktoré začínajú z východu.
Táto doprava teda nie je taká jednoduchá ako sa na prvý pohľad zdá. Neboli navyše spomenuté mnohé meškania, ktoré sa vo vlakovom priemysle stávajú veľmi často. Nemôžete sa diviť, ak vám mešká osobný vlak a rýchlik na vás nepočká – aj toto je jeden z problémov slovenských železníc.