3 veci, ktoré nie sú na nohách normálne

Ochorenia dolných končatín nepatria k ničomu príjemnému. Nohy nás nosia celá život a aj preto patria k náchylným častiam nášho tela. Medzi najčastejšie ochorenia patria kŕčové žily, poprípade lymfedém dolnej končatiny. Čo vám budem hovoriť, jedno príjemnejšie ako druhé. Ja som svoje nohy taktiež dlho podceňovala. Niežeby som bola ľahostajná k svojmu zdraviu, no nejaká kontrola a toho, či je s mojimi nohami všetko v poriadku, u mňa vlastne neexistovala. No a to je chyba. Základom pri liečbe akéhokoľvek ochorenia je včasná diagnostika, a tú si urobíte najlepšie sami.
Žena v strieborných topánkach na vysokých opätkoch.jpg

Nohy a tri znaky toho, že niečo nie je v poriadku

  1. Opuchy nôhnie sú normálne. Zdravé nohy by nemali opúchať ani po celodennej túre, behaní po meste alebo státi. Samozrejme, veľmi mierny opuch sa po extrémnej námahe objaviť môže. Ak však nezmizne z večera do rána, môžete začať šípiť, že niečo nie je v poriadku. Dobrým znamenám nie sú ani krátko trvajúco, no často sa opakujúce opuchy.
  2. Bolesti nôh taktiež nesignalizujú nič dobré. Čo sú to bolesti nôh? Ja som taktiež mala problém určiť, čo je normálne a čo už nie. Viete, keď napríklad celý deň upratujete, je normálne, že vás nohy budú mierne bolieť. Niektoré bolesti navyše pramenia z chrbtice, takže to naozaj nie je také jednoznačné. Ak vás však nohy bolia len tak, bez príčiny, mali by ste spozornieť a tento jav si začať všímať o čosi podrobnejšie a častejšie.

Žena v bielej blúzke opretá o motorku s holými nohami.jpg

  1. Metličky na nohách Venasum ešte neznamenajú, že máte kŕčové žily, no de o prvý zásadný varovný signál, že vaše nohy nie sú v poriadku. Správnou životosprávou, pohybom a odpočinkom, metličky zmiznú po istej dobe aj samé. Ak si ich však na svojich dolných končatinách všimnete, mali by ste určite zájsť na cievne. Kontrola ultrazvukom spresní to, či je na mieste zahájenie liečby alebo vám postačí spomínaná zmena životného štýlu a nejaké tie špeciálne cvičenia na nohy.